Polski listopad

 In Bez kategorii

Zgodnie z naszą praktyką, działania marketingowe mocno osadzamy w zwyczajach odbiorców i podążamy ich śladem. Czasem tworzymy nowe zwyczaje. Jednak, żeby tak się stało, staramy się jak najdogłębniej poznać rynek. Przyglądając się rynkowi funeralnemu, cały czas badamy zwyczaje zakupowe Polaków i sprawdzamy, jak dalece nasz, polski rynek pogrzebowy różni się od rynków w innych krajach. Z naszych obserwacji wyszły nam dwa teksty poświęcone obrzędom funeralnym. Poniżej pierwszy z nich: Jak Polacy obchodzą dzień Wszystkich Świętych oraz dzień zaduszny?

Tradycje oraz zwyczaje są postępowe i nie ma w tym nic złego ani dziwnego.Gdyby nie postęp, to nadal w Święta Bożego Narodzenia zamiast choinki towarzyszyłby nam snopek siana. Z tego powodu to jak dziś obchodzimy 1. i 2. listopada troche odbiega od tego, jak to wyglądało w pierwszych latach wdrożenia owych świąt.

Historycznie Wszyskich Świętych (1 listopada) jest dniem poświęconym modlitwie dla chrześcijańskich męczenników. Ma radosny character, w końcu modlitwą oddajemy cześć tym, którzy uznani są przez Kościół za świętych. Ze względu na to, że w pierwszych wiekach dokładne statystyki nie były prowadzone, określenie tego ilu mamy świętych nie należy do łatwych. Szacunkowo przez 20 wieków chrześcijaństwa świętymi zostało 11 tysięcy osób. Początki obchodów Wszystkich Świętych w Rzymie datuje się na 741 rok.

Z kolei Święto Zmarłych, zwane inaczej zaduszkami, wypada dzień później – 2 listopada. Zaduszki swoje korzenie mają w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej, a dokładniej – dziadów. Historycznie pionierem Dnia Zadusznego jest Odylon – opat zakonu benedyktyńskiego. To on wyznaczył 2 listopada jako dzień modlitw w intencji wszystkich wiernych zmarłych we własnym opactwie oraz klasztorach kongregacji kluniackiej. Pozwoliło to w późniejszym okresie przejąć ten zwyczaj innym zakonom, a w 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej Zaduszki zostały wprowadzone do kalendarza oraz liturgii rzymskiej.

Te dwa święta różnią się nie tylko nazwą, jednak może być ona wskazówką. Przede wszystkim – podąrzając za wskazówką – Wszystkich Świętych jest świętem poświęconym osobom oficjalnie uznanym za święte. Zaduszki natomiast poświęcone są duszom tych osób, które jeszcze nie trafiły do nieba.

Święto zmarłych jest również dniem, w którym powinniśmy odwiedzać cmentarze. Ta tradycja jest już trochę zatarta. Traktujemy te dwa dni bardzo podobnie, a groby odwiedzane są zarówno 1 jak i 2 listopada, choć pokusiłbym się o stwierdzenie, że więcej osób na cmentarzach można zaobserwować 1 (czy to dlatego, że jest dniem ustawowo wolnym od pracy?).

Tym dwóm dniom w kontraście do meksykańskiego festiwalu (o nim w drugim tekście) towarzyszy raczej żałobny melancholijny nastrój przy wspominaniu swoich bliskich, podczas rodzinnych spotkań z okazji początku listopada.

Inną rzeczą jest to, że w naszej tradycji zakorzeniony jest też przepych w upamiętnianiu zmarłych. Czasem wygląda tak jakby ilość przedmiotów zgromadzonych na płycie nagrobnej była ważniejsza niż obecność i pielęgnowanie w sobie pamięci o najbliższych. A może przepych rekompensuje niską deklarowaną częstotliwość ‚odwiedzania’ zmarłych? Ze statystyk powiem tylko, że w Polsce co roku kupujemy 300 mln zniczy! W tym wypadu jesteśmy rekordzistami w Europie.

Oto kilka wskazówek jak zadbać o cmentarze, aby ich nie zaśmiecać:

– Korzystaj ze zniczodzielni

– Używaj zniczy wielokrotnego użytku

– Ogranicz ilość zniczy dbając o jakość powietrza

– Kupuj żywe kwiaty (nie plastikowe!)

– Wrzucaj zużyte baterie i elektroniczne znicze do odpowiednich pojemników lub oddaj je do PSZOK.

Zrodla: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Wszystkich-Swietych-a-Zaduszki-czym-sie-roznia-i-kiedy-wypadaja

https://kurierlubelski.pl/wszystkich-swietych-i-zaduszki-czym-roznia-sie-te-swieta/ar/13597570

https://glogow.naszemiasto.pl/czym-sie-rozni-dzien-wszystkich-swietych-od-zaduszek/ar/c11-4864572

http://www.magazynpolonia.com/artykul/tradycje-zwyczaje,dziady-zaduszki-halloween,4e09fc53295ab

Patryk

Recent Posts

Leave a Comment