To jest jakiś Meksyk, czyli jak Meksykanie obchodzą Święto Zmarłych

 In Bez kategorii

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku diametralnie różnią się od polskich Zaduszek. Co je najbardziej wyróżnia? Przede wszystkim podejście do śmierci. W Meksyku żałoba, radość, tragedia oraz rozrywka nie są ze sobą sprzeczne, a całe święto ma character bardziej festiwalowy niż żałobno-pamięciowy. Bardziej niż samo odejście liczy się to, co dzieje się po drugiej stronie. Dlatego Meksykanie traktują Dzień Zmarłych jako powód do radości i miłych wspomnień.

Jak wyglądają obchody najstarszego religijnego święta w Meksyku?

Meksykanie świętować zaczynają już 1. listopada o północy. Nazywają ten dzień Dia de los Angelitos (Day of the little angels). Wierzą, że tego dnia dusze zmarłych dzieci mają okazje spędzić czas ze swoimi rodzinami przez kolejne 24 godziny.

Rodziny tworzą ołtarze, które przyozdabiają ulubionymi zabawkami, cukierkami, fotografiami czy przekąskami (po hiszpańsku nazywają to ofrenda). Ma to zachęcic nieobecne już dzieci do przyjścia i spędzenia czasu z rodziną. Często również na cukrowej czaszce jest wygrawerowane imię dziecka.

O północy 2. listopada przychodzi Dia de los Difuntos – czas na wspólnę zabawę ze swoimi rodzinami mają dusze nieobecnych już dorosłych. Ozdabianie ołtarza wygląda bardzo podobnie jak w przypadku dzieci, tematyka jednak jest bardziej dojrzała. Zamiast ulubionych słodyczy na ołtarzu leży tequila, mezcal oraz tradycyjne meksykańskie bułeczki wypiekane z okazji Dnia Zmarłych – pan de muerto. Wszystko to jest spożywane na cmentarzu, przy grobie – rodziny świętują wraz ze zmarłym krewnym.

W południe przychodzi Dia de los Muertos, czyli już bez rozróżnienia na dorosłych oraz młodych – czas wszystkich dusz. Rodziny ucharakteryzowane na calavera (szkielety) ruszają na paradę przez miasto, śmiejąc się i wspominając swoich krewnych. Dzień ten zwieńczony jest pójściem na cmentarz, wysprzątaniem grobów i udekorowaniem ich charakterystycznymi dla Meksyku żóltymi kwiatami nagietka.

Z porównania różnic nastrojowych jakie towarzyszą obchodom tego święta/świąt w Meksyku i w Polsce nasuwa się pytanie, czy jako zmarli nie wolelibyśby, aby nasze coroczne spotkania rodzinne były powodem do radości zamiast melancholii?

Zrodlo: https://dayofthedead.holiday/

Recent Posts

Leave a Comment